Állami tulajdonba kerül Charles De Gaulle tábornok 313 háborús kézirata a francia legfelsőbb bíróság szerdai döntése alapján, amely kimondta, hogy a néhai francia elnök 1940 decembere és 1942 decembere között írott levelei köziratnak tekintendők. A leveleket hetven évig Marie-Thérese Desseignet, a tábornok egykori titkárnője őrizte, tőle kerültek a párizsi Kéziratok és levelek múzeumának tulajdonába. A dokumentumokat 2012-ben a francia kulturális minisztérium indítványára lefoglalta a bíróság, szerdán pedig helyt adott az állam keresetének, amely szerint a Szabad Franciaország vezetőjének a II. világháború idején született levelei „megváltoztathatatlanul és elidegeníthetetlenül” köziratot képeznek, és ezért az országos levéltárban van a helyük.

Charles-de-Gaulle-006

Ezt az álláspontot támogatta az ügyészség is. A Kéziratok és levelek múzeuma azonban úgy vélte, hogy a dokumentumok azért nem tekinthetők köziratnak, mert „De Gaulle tábornok sem az államot, sem a nemzeti felszabadítási bizottságot nem képviselte” a háború alatt. A kulturális minisztérium viszont a államtanács egyik korábbi határozatára hivatkozott, amely kimondta, hogy különbséget kell tenni a Pétain marsall által vezetett Vichy-kormány mint hatóság és a De Gaulle vezette kormány között, amelyek egyszerre léteztek és  képviselték Franciaországot a II. világháborúban. A minisztérium szerint a kérdéses dokumentumok történelmi értéke vitathatatlan. A levelek nagy része ugyanis De Gaulle utasításait tartalmazza a francia ellenállás tagjainak, a Szabad Franciaország vezetőinek, akiket a Közel-Kelet, Afrika és a csendes-óceáni területek felszabadításának politikai és katonai harcainak irányításával bízott meg a tábornok.
A 313 levél 1941-1942-ből származik, s a többségük címzettjei francia katonai vezetők, de a gyűjteményben található üzenet Churchillnek, Sztálinnak és Albert Schweitzernek is. Az értékes dokumentumokból 2011 decembere és 2012 áprilisa között kiállítást rendezett a magánkézben lévő Kéziratok és levelek múzeuma.

( MTI )