A száz esztendeje született Borsos Béla építész, művészettörténész, műkedvelő életére és munkásságára szakmai előadásokkal és kamarakiállítással emlékeznek szerdán az Iparművészeti Múzeumban (IMM) Budapesten.

Kilenc előadásban idézik fel Borsos Béla életét, munkásságát és írásait az IMM és az Iparművészeti Múzeum Baráti Kör Egyesület közösen rendezett emlékülésén. Szó lesz többek között a magángyűjtemények és a közgyűjtemények kapcsolatáról, az Országos Műemléki Felügyelőség (OMF) gyűjteményéről és Borsos Béla művészettörténeti írásairól – közölte az IMM kedden az MTI-vel.
A centenárium alkalmából szerdán nyíló kamarakiállítást szeptember 29-ig tekinthetik meg az érdeklődők a múzeumban.
Borsos Béla 1913-ban született Beregszászon. Pályafutását építészként kezdte, majd művészettörténész diplomát szerzett. 1950-től volt a Városépítési Tervező Iroda tervezője, 1962 és 1976 között az OMF osztályvezetője, a gyűjteményi részleg és a fotótár vezetője. 1973-ban megalapította az OMF szervezetében létrehozott Építészeti Múzeumot.
Műemlékvédelmi feladatai mellett a műtárgyak művészi és technikai kérdéseivel foglalkozott, ezen belül az üvegtárgyak és lőportartók voltak kedvelt témakörei. Több könyvet publikált, köztük a régi magyar üvegművészetről, a magyar üvegművességről és a magyar lőportartókról. Feldolgozta a magyar műemlékvédelem 19. századi szakigazgatásának történetét. Hosszú éveken át iparművészet-történetet oktatott a Budapesti Műszaki Egyetemen, az Iparművészeti Főiskolán és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. ( MTI )