A határokon átívelő történeti kutatások új kihívásairól, az átalakult múzeumi intézményrendszer feladatairól tanácskoznak a Magyar Múzeumi Történész Társulat szerdán kezdődött háromnapos konferenciáján Zalaegerszegen.

Ihász István, a szervezet elnöke kiemelte: a megyei múzeumi rendszer megszűnésével megváltoztak a feladatok, ez a határon túli kapcsolatokat is érinti. A konferencián előadásokat tartanak a megváltozott feladatokról, szakemberek beszélnek a határon túli kapcsolatrendszer eddigi gyakorlatáról. Csütörtökön a szlovéniai Lendvára látogatnak, ahol a helyi szakemberek mutatják be a tevékenységüket.
Csorba László, Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója úgy fogalmazott; a régészek terepen a legkisebb „forrásmorzsákat is összegereblyézik”, a konferencia viszont lehetőséget ad arra is, hogy együtt lássák az apró részleteket, így a kisebb régiók történeti megfigyeléseiből nagyobb, mélyebb összefüggések bontakozhatnak ki.
Az MTI kérdésére elmondta, hogy idén a zalavári régészeti ásatásokon olyan Karoling-kori palota alapfalaira bukkantak, amelynek formája, szabványai megfelelnek a keleti frank épületeknek. Mindez azt bizonyítja, hogy Mosaburg (Mocsárvár) a Keleti Frank Birodalom legkeletibb központja volt.
A főigazgató szerint az eddigi kutatásokat nagyszerű régészeti bizonyítékokkal lehetne gazdagítani, a feltárást viszont a jelenleg természetvédelmi kontroll alatt álló erdős területen kellene folytatni, ezért tárgyalásokat folytatnak a szakemberekkel, és ha szabaddá tudják tenni a területet, jövőre tovább folytatják a kutatásokat.
Sári Zsolt, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum tudományos igazgatója a 20. századot érintő kutatásokat emelte ki. A Szentendrei Skanzen – hasonlóan a zalaegerszegi Göcseji Múzeumhoz – egyik legfontosabb kutatási programja a közelmúlt és a jelen történeti, néprajzi vizsgálata. Szentendrén elkezdődött a 20. századi falu – életmód, társadalom, falusi építészet és lakáskultúra – alapkutatása, így pluszt tudnak adni a történészek városi múzeumokban, országos közgyűjteményekben végzett munkájához. ( MTI )