Az olaszországi Velence patinás helyszínén, a San Lio-templomban látható Mátrai Erik kortárs magyar képzőművész kiállítása. A Műcsarnok által megépített, november 20-ig látható tárlat az olasz-magyar kulturális év részeként, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával valósult meg. A templom főhajójában látható grandiózus gömb a látszat és a tükröződés művészeti hagyománya mentén szakrális témát jelenít meg – közölte a Műcsarnok kedden az MTI-vel.
„A teljesség ott lakozik megannyi tárgyban, pillanatban és történésben – mégis nehéz tetten érnünk. A racionalitáson túllépő hit révén sikerülhet, a hívő ember megtalálhatja a teljességet. És a mindennapoktól, a bennünket közvetlenül körülvevő világtól elszakadó művészet révén is sikerülhet: létrejöhet a kegyelmi állapot, amikor az ember megtapasztalhat valami különlegeset, amit aztán méltán nevezhet a teljesség, vagy másképp szólva a szentség tapasztalatának. Mátrai Erik műve azáltal, hogy egy szakrális térbe, egy templomba került, kétszeresen is esélyt kínál erre” – idézte a közlemény Gulyás Gábor miniszteri biztos szavait.
Gian Matteo Caputo, a templom vikáriusa szerint a kiállított kortárs munka tökéletes összhangban van a templom mennyezetén látható Tiepolo-freskóval és az egyik mellékoltár fölött lévő Tiziano-festménnyel. A hétfő esti megnyitón jelen volt Mannó István milánói magyar főkonzul is.
Mátrai Erik 2004-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán. Műveit sokoldalú médiahasználat jellemzi: videói, táblaképei, melyek fő témáit gyakran a vallásból és a művészettörténetből meríti, a legújabb technikai megoldásokkal és a klasszikus ikonográfia elemeivel társulnak.
Folyamatosan kísérletezik új anyagokkal és technikákkal, előszeretettel foglalkozik olyan természeti elemekkel és jelenségekkel, mint a tükröződés, a víz, a köd, és jellemzően letisztult, puritán munkák létrehozására törekszik. A mű és a tér kapcsolatát fókuszba állító installációi gyakran szakrális térben kapnak helyet, vagy éppen maguk az alkotások adnak a helyszínnek transzcendens jelentést. ( MTI )