Sikeres író és más hangszeren ismert zenész készített gitárra épülő közös lemezt. A Kalózzene című anyag kapcsán Vámos Miklós és Bornai Tibor egyaránt az együttjátszás örömét emelte ki. „Aki gitárvirtuózokat akar, hallgasson André Segoviát vagy Szendrey-Karper Lászlót. Aki emberi hangra vágyik, az meg hallgassa a mi lemezünket” – fogalmazott tömören a produkció kapcsán Bornai Tibor, a KFT billentyűse az MTI-nek.

Fotó: http://www.pecsprogram.hu/

Kiemelte, hogy ebben a produkcióban, amelyet élő fellépésen rögzítettek, két ember egymásra reflektálása érhető tetten, és ebbe kapcsolódik be a közönség. „Kettőnk közül Vámos Miklós a gitáros, ő úgy fogja meg hangszere nyakát, ahogy kell. Én teljesen önkényesen keresgélem a hangokat a hangszeren” – jegyezte meg.
Bornai Tibor az elmúlt több mint harminc évben tizenegy stúdió- és két koncertlemezt készített a KFT-vel, szólóban öt album áll mögötte. Az éneklés mellett valamennyin billentyűs hangszereken játszott.
„Gyerekkoromban rendszeres házi muzsikálás volt otthon minden szombaton, és hivatásos zenészként is az összjátékot élvezem minden produkcióban. Úgy érzem, Miklóssal feltaláltuk a csodálatos, csupa nagybetűs amatőrizmust: nem azért zenélünk, hogy bekerüljünk a tévébe vagy autót vegyünk, hanem mert nagyon szeretjük csinálni” – szögezte le Bornai Tibor.
A Kalózzene azért lett koncertanyag, mert Vámos Miklós szerint „szörnyű nagyképűség” lett volna a részéről bevonulni egy stúdióba és zenész módjára felvételt készíteni, utólag kijavítva a feljátszás során adódó hibákat. „A becsületes játék híve vagyok” – tette hozzá.
„A mi közös produkciónkban a szövegek a fontosak, a zene nagyon eklektikus, mindent meg akartunk mutatni, amit tudunk. Az együttjátszás örömén kívül más célunk nincs vele, az külön ajándék, hogy a közönségnek, amely persze nyilván jórészt Vámos- és Bornai-kedvelőkből áll, szintén tetszik a dolog” – fejtette ki Vámos Miklós az MTI-nek.
A CD-n szerepelnek Bornai- és Vámos-szerzemények, régi dal Vámos több mint negyven évvel ezelőtti, Berki Tamással közös polbeat zenekarától, a Gerillától (az Antal gazda), a Zenga zéneket, amely Koncz Zsuzsa előadásában lett ismert, Bornai egykor Vámos regénye alapján írta. „A többi szám nagyjából azt mutatja, milyen zenéket szeretek. Egyfajta étlap módjára állítottam össze az anyagot. A záródal egy Schumann-parafrázis, amelyre Darabka a barátságról címmel írtam szöveget, és jelzi, hogy finoman a klasszikus zene felé próbáltam presszionálni kettőnket” – fűzte hozzá az író.
Bornai Tibor megjegyezte, hogy az Itt a nyár című dal zenéje hallható a KFT tíz évvel ezelőtti, Higiénikus ember című albumán, de egy másik szöveggel, Klón címmel.
„A dalt eredetileg a Na végre, itt a nyár! című film főcímzenéjének írtam, de a rendezőnek nem tetszett, helyette másik számom került a moziba. A KFT-lemezre azért írtam más szöveget rá, mert nem passzolt a zenekarhoz. Aztán nemrég újra elővettem, és így rákerült a lemezre” – mondta.
Eredetileg nem volt kiadója a lemeznek (végül lett, az Alexandra Records), ezért a Kalózkiadás címet akarták adni, aztán ebből a kalóz maradt meg. A zenei vezető természetesen Bornai Tibor volt, a stratégiai kérdéseket pedig Vámos Miklós dönti el a projektben.
A csütörtök délutáni lemezbemutatón a Nyugati téri Alexandra Pódiumon ott lesz Berki Tamás dzsesszénekes, Vámos egykori zenésztársa a Gerilla zenekarban, valamint Kern András színművész, akinek csaknem harminc évvel ezelőtt Bornai Mikor leszek szemüveges? címmel írt számot.
A Vámos-Bornai duónak az ősz eleje óta klubja is van a fővárosi Ötkertben, minden alkalommal vendéggel, csütörtökön Bródy János volt ott, és elhangzott néhány dala élőben. ( MTI )