A nemzetközi képzési programok aktív és elismert szereplőjévé vált és növelte a végzett hallgatók versenyképességét a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, amelynek doktori iskolája 90 millió forintos támogatást nyert el ezekre a célokra. A Zeneakadémia doktori iskolája még 2011-ben nyerte el a 90 milliós összeget a Társadalmi Megújulás Operatív Program pályázatán, amelyet a tudományos képzés műhelyei számára hirdettek meg. A 2012. január elsejétől 2013. október 31-ig tartó 22 hónapos munka eredményeiről szerdán számoltak be a Régi Zeneakadémián.
„Mindig elsőrendű fontosságúnak tartottuk, hogy az infrastrukturális megújulás – épületeink, berendezésük, felszereltségük – mellett az oktatás tartalma is korszerűsödjön, a hagyományokat tovább gondolva még magasabb színvonalú legyen” – mondta el a szerda délelőtti beszámolón Batta András leköszönő rektor, kormánybiztos. Kiemelte: az elnyert támogatással jól sáfárkodtak, a doktori iskola hallgatóinak koncertjeiből 19 CD-nyi felvétel készült, a Rózsavölgyi Kiadó gondozásában megjelent magyarul és angolul a Tér, idő, hagyomány című kötet, amely 12 jelentős disszertáció kivonatát tartalmazza, emellett a Magyar Zene című folyóiratban 5 tanulmány látott napvilágot. A doktori iskola alapítója, Jeney Zoltán zeneszerző – aki az elnökséget 2013. január 31-ig látta el -, úgy vélte: kihívás volt az egyetem számára, hogy más, nem művészeti felsőoktatási intézmény számára alakították ki a pályázati feltételeket. Az adminisztrációs sajátosságokon a Zongor Attila vezette projektiroda segített túljutni. Így meghívhattak rangos vendégprofesszorokat szakmai kurzusokra, itt volt például Oxfordból Reinhard Strohm, aki Vivaldiról és a velencei opera korszakáról tartott előadásokat.
A Németországban élő Lencsés Lajos oboistáknak tartott képzést. A bécsi Hartmut Krones Schönbergről szóló zenetudományi előadásokkal, a párizsi Vincent Le Quang pedig az improvizációs technikákat bemutatva vett részt a doktori iskola programjában.
Előírás volt, hogy művelődéstörténeti kurzusokat is építsenek be a képzésbe, ezekre is a legjobbakat hívhatták meg: Sebő Ferencet, Romsics Ignácot, Spiró Györgyöt, Radnóti Sándort, Margócsy Istvánt, Szegedy-Maszák Mihályt és másokat.
A támogatás révén 9 oktató utazhatott külföldre, 20 doktorandusz tehetett tanulmányutat, megvalósult Péteri Lóránt kezdeményezésére a Kedd délutáni zenetudomány című sorozat neves vendégelőadókkal, például Somfai Lászlóval vagy Eckhardt Máriával és Pávai Istvánnal. ( MTI )