Európai turnéjának ráadáskörében is visszatér Budapestre az Ensiferum. A finn epikus folk metal hősöket ezúttal a szimfonikus death metalt játszó olasz zenekar, a Fleshgod Apocalypse kíséri, mely King című új lemezét mutatja be. Az április 10-én, a Barba Negra Music Clubban látható koncert harmadik fellépője a dán Heidra.

ensiferum_560
Áprilisra újabb európai turnét jelentett be az Ensiferum. A finn folk metal zenekar diadalmas évet tudhat maga mögött: nem csak az öreg kontinens országait, hanem Oroszországot, az Egyesült Államokat és Kanadát is végigjárták 2015-ben. Budapesten is megfordultak: tavaly éppen március 15-én játszottak a magyar fővárosban, ahol a nagy érdeklődésre való tekintettel a koncertet végül a tervezettnél nagyobb helyszínre kellett költöztetni. A zenekar most ismét útra kel, hogy meglátogassa azokat a városokat, amelyek legutóbb kimaradtak, és visszatérjen azokra a helyszínekre, ahol a legforróbb hangulatú bulik kerekedtek ki 2015-ben – Budapest is az utóbbiak között van.

A finn zenekar tavaly megjelent lemeze, a One Man Army begyűjtötte a slágerlista első helyét helyét hazai pályán, és szerte a világon is jól szerepelt, ide értve a digitális értékesítési csatornákat, így például az iTunes-t is, ahol az öt legmagasabb helyen nyitó előadó közé kerültek be a metal műfajon belül.

Az Ensiferum története immár két évtizedre tekint vissza. A folk metal hatásokkal kevert, epikus hangvételű death metal zenét játszó csapat legutóbbi lemezét az eddigi leginkább kimunkált alkotásukként értékelte a Metal Hammer magazin, míg a Loudwire a folk metal egyik legjobb darabjaként, a MetalSucks pedig tüzes és harcias albumként mutatta be. Az elsősorban analóg eszközökkel rögzített album felvételei 2014 őszén zajlottak Anssi Kippo producer (Children Of Bodom, Impaled Nazarene, Entwined) közreműködésével, Finnországban. A címadó felvétel videóját itt láthatjuk: https://youtu.be/uv0CRm94ObE

A turnéra ezúttal az olasz extrém metal színtér új zászlóvivője, a Fleshgod Apocalypse kíséri el a finneket. A 2007-ben alakult öttagú csapat minden korábbinál gyorsabban és sikeresebben építette fel saját, innovatív death metal műfaját, mely a legnagyobb klasszikusok – így a Morbid Angel, a Deicide vagy a Cannibal Corpse – és Haydn, Mozart és Beethoven, vagy éppen híres filmzene írók, így Hans Zimmermann vagy John Williams zeneiségét gyúrja össze.

A 2013-as Labyrinth után idén februárban jelent meg új stúdióalbumuk, King címen. Ahogy korábban, ezúttal is hosszú és küzdelmes munkát jelentett az új dalok megírása, hiszen a tagok nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy minden új szerzeményben az összes hangszer – ide értve az éneket is – pontosan megkomponált, egységes egésszé összeálló szólamot képviseljen, így biztosítva a végeredmény komplexitását. Ahogy az összes korábbi, az új lemez is szervesen ráépül az előző kiadványra, de ezúttal jól érezni a zenekar érettebbé válását, amelyet az időközben eltelt három év, és a rengeteg fellépési lehetőség biztosított.

A zenekarra eddig is jellemző volt a koncepciózus szövegírás: az Agony azokról a szenvedésekről szólt, amelyek agresszívvé tehetnek egy embert, a Mafia pedig az olasz bűnszervezet módszereit mutatta be, míg a Labyrinth a knósszoszi labirintus világába kalauzolt. Hasonló mondanivalóval bír a King album is: az énekes-gitáros Tommaso Ricciardi elmondása szerint a lemez „egy olyan régi világról szól, amely lassan halad az elmúlás felé. A maga módján ebben a világban a király az egyetlen pozitív szereplő: ő az, aki jelképezi az igazságosságot, a tartást és a bölcsességet, amelyet a nemtörődömség és a középszerűség lassan elemészt. Azt gondoltuk, hogy ez a szimbolika kiválóan mutatja be azt a felháborító érzést, amely a saját társadalmunk és korunk hanyatlását látva eltölt bennünket – egy olyan korban élünk, mely jobban hasonlít a középkorra, mint a 21. századra. Természetesen a történetnek van pozitív üzenete is: mindenkiben megtalálhatók ennek a királynak a jellemvonásai, csak éppen hagyni kéne ezeket a felszínre törni: meg kell találjuk a bátorságot ahhoz, hogy kiálljunk azokért az értékekért, amelyekben hiszünk.” A zenekar új, Cold As Perfection című videóját itt nézhetjük meg: https://youtu.be/67pJg8dsPcs

A turné harmadik fellépője egy dán zenekar, a Heidra lesz. A 2006-ban alakított együttes számos különböző metal műfaj hatásait gyűjti össze: a black metal nyersességét ötvözi a szimfonikus és power metal előadók dallamosságával és a folk metal dalok hangzásvilágával. A zenekar 2014-ben nyerte meg a dán Mighty Music kiadó tehetségkutatóját, aminek köszönhetően elkészíthette első stúdiólemezét: az Awaiting Dawn-t két éve adták ki. Betrayal című dalukat itt hallgathatjuk meg: https://youtu.be/HhFOaH9zCJM

a Concerto Music bemutatja: The Return Of One Man Army Tour 2016
2016. április 10., vasárnap 19 óra
Budapest, Barba Negra Music Club
Ensiferum, Fleshgod Apocalypse, Heidra koncertek
Belépő: 4900 Ft, a jegyértékesítő hálózatokban április 1-től ill. a koncert napján 5900 Ft
Jegyek kaphatók a Ticketportal és a Ticket Expressz hálózatában, a CD Pince, Headbanger üzletekben, valamint a www.concerto.hu és a http://tixa.hu/ weboldalakon.

Kapcsolódó weboldalak:
http://www.ensiferum.com/
http://www.fleshgodapocalypse.com/
http://heidra.net/

https://www.facebook.com/concertoconcerts
https://www.facebook.com/events/685265681604296/