A magyar dráma napjáról emlékezik meg díjátadással egybekötve a Színházi Dramaturgok Céhe, valamint az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) szombaton a budapesti Katona József Színház Kamrájában.
A magyar dráma napját Madách Imre Az ember tragédiája című művének 130 évvel ezelőtti, 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve 1984 óta rendezik meg, hogy ráirányítsák a figyelmet a magyar drámairodalom értékeire, és új művek születését ösztönözzék.
A magyar dráma napján, szombaton este nyolc órakor kezdődő ünnepi összejövetelen átadják a dramaturg céh által évente odaítélt Az évad legjobb magyar drámája díjat, a Szép Ernő-jutalmat és a Bálint Lajos-vándorgyűrűt – közölték a szervezők az MTI-vel.
Az évad legjobb magyar drámájáért járó díjat az idén titkos szavazással Mikó Csaba Apátlanok című műve nyerte el. A díjat Lőkös Ildikó és Radnai Annamária dramaturg adja át. A szerzőt Karsai György irodalomtörténész, kritikus és Szálinger Balázs költő köszönti, majd részletek hangzanak el a drámából, a Független Színház tagjainak előadásában.
Az író húga alapította Szép Ernő-jutalomban az idén hárman részesülnek: Fejes Endre életművéért, Borbély Szilárd eddigi drámaírói munkásságáért, Jeles András pedig eredeti világlátású színpadi szövegeiért nyerte el az elismerést. A jutalmakat az Emberi Erőforrások Minisztériumának képviselője adja át, majd ezt követően köszöntőt mond Pozsgai Zsolt író, rendező, Radnóti Zsuzsa dramaturg és Forgách András író.
A Bálint Lajos-vándorgyűrűt – amelyet egyik évben színházi titkár, másik évben pedig dramaturg kap – az idén Gyarmati Kata dramaturg nyerte el titkos szavazatok alapján. Az elismerést a hagyomány szerint az előző díjazott – Perczel Enikő dramaturg – adja át.
Az est nyitott, a szervezők várnak minden érdeklődőt, hogy együtt köszönthessék a díjazottakat. ( MTI )