Nehéz sorsú gyermekek és árvák adják elő az István, a király rockoperát augusztus 30-án a Petőfi Csarnok Szabadtéri Színpadán. Az ingyenes rendezvényen amellett, hogy a gyerekek megmutathatják tehetségüket és rátermettségüket, adományokat gyűjtenek a határon túli gyermekotthonok számára. A Szűcs Balázs atya vezette Remény Kis Emberei csoport célja lehetőséget, önbecsülést adni a gyermekeknek.
Az elmúlt években is táboroztak már együtt a nehéz sorsú gyerekek határon innen és túlról, 2012-től azonban már nem csak a nyári feltöltődésre, de tehetségük kibontakoztatására került a hangsúly. Megszervezték az 1. Remény Kis Emberei Fesztivált, ahol a különböző közösségekből érkező gyerekek adták elő a maguk produkcióját, 2013-ban már neves szakmai zsűri előtt. A Harcsa Veronika, Lackfi János és Malek Andrea által adott pozitív kritikák után pedig valami még nagyobb fát kerestek a fejszének: a különböző helyről érkező gyerekek együtt mutatnak be egy óriásprodukciót.
A választás az István, a király rockoperára esett. Rövid válogatás, majd otthoni felkészülés következett, mely most két hetes gyakorlótáborban csúcsosodik ki, mely csapattá érleli a majd 180 gyermeket. A Kárpátaljáról, a ráti Szent Mihály Gyermekotthonból, Székelyföldről a Hargita megyei 2. és 3. számú gyermekelhelyező központból, Csángóföldről Lujzi Kalagorból, Klézséből és Magyarfaluból, Vajdaságból a csantavéri plébániáról és a Lurkó Házakból (Dreáról, Hajdújárásról és Óbecséről), illetve az anyaországból Told községből és Piliscsaba és környékéről érkező lurkók a csobánkai cserkészparkban sátrakban laknak. A nagy esőzések ellen a kultúrházba, tornaterembe kérik be magukat.
‘Úgy tapasztaltuk, hogy ezek a nehézségek csak jobban összekovácsolják a csapatot’ – húzta alá Szűcs Balázs atya, a tábor főszervezője, a produkció megálmodója.
Az atya kitért arra is, hogy igyekeznek nem sajnálattal közeledni a gyerekek felé, nem azt sugallni, ‘ejj, de kár, hogy lecsúsztatok az életről’, hanem épp ellenkezőleg – azt üzenik a gyerekeknek: értékesek vagytok, s e munkával, építkezéssel magasabbra emelkedtek, magabiztosabbak lesztek!
Cságoly Kristóf rendező elmondta, a legfőbb célkitűzés az volt, hogy a gyerekek magukat adják, ne csak eljátszanak egy sablonszerepet, hanem megtöltsék élettel.
‘Mimikájukon, hangjukon, mozdulataikon átérződik sorsuk, múltjuk, mely plusz tartalommal tölti meg a darabot’ – mondta el Cságoly. Hozzátette: a próbafolyamat során a legfontosabb a jó hangulat megteremtése volt, mert jó hangulatú próbákból, csak valami értékes sülhet ki.
Szádeczky Csilla, koreográfus elmondta, ez az első alkalom, hogy 180 táncossal dolgozhat együtt. A különböző területekről érkező gyerekek szülőföldjük táncait is táncolják majd: lesz a műsorban cigány botos tánc, de moldvai táncelemek is. A páros táncoknál igyekeztek keverni a gyerekeket, hogy jobban megismerhessék egymást, s barátokat szerezhessenek.
A sajtótájékoztatón a szereplők közül is többen elmesélték a szerephez fűződő érzéseiket. Szilágyi Zsolt, aki István szerepét játssza elmondta: hatalmas megtiszteltetésnek érezte a felkérést a szerepre, mely kezdetben még ijesztőnek tűnt számára. Az első közös énekpróbán viszont már megjött az önbizalma, s mára már úgy véli: ‘ha az előadáson akár csak egy embernek is tetszik, ahogy én játszom Istvánt, már megérte’.
Karakterfelfogásáról elmondta, nem feltétlenül akar Koppány ellen harcolni, a békére törekszik. István és Koppány számára egyenrangú karakterek, csak más-más utat vélnek helyesnek az ország szempontjából.
Botzheim Dávidot Asztrik szerepében ismerhetjük meg az előadás során, aki kiemelte, ugyan pap még nem volt, de Balázs atyától már lesi el a fortélyokat.
Áder János fővédnökségével, s a Krónikás szerepében Baricz Gergővel mindenkit várnak augusztus 30-án a PECSA Szabadtéri Színpadához. A belépés ingyenes, de adományokat gyűjtenek a gyermekotthonok számára, különös tekintettel a ráti gyermekotthonra, mely Ukrajnában működik bizonytalan körülmények közt. ‘Szeretnénk melléjük állni és támogatásunkról, szeretetünkről biztosítani őket’ – vallotta Szűcs Balázs atya.