Huszonöt évvel ezelőtt, a zene világnapján nyitotta meg kapuit az Óbudai Társaskör. Az évadindító ünnepi koncertműsor gerincét az intézményhez szorosan kötődő három kamarazenekar, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, a Budapesti Vonósok és az Anima Musicae Kamarazenekar adja. A barokk, a bécsi klasszika és a romantika korszakának alkotásai után egy új mű is elhangzik: Dinyés Dániel Divertimento festivo címmel háromtételes darabot komponált az Óbudai Társaskör felkérésére.
Az oroszlánhoz címzett hajdani vendéglő épületét újították fel negyedszázaddal ezelőtt – idézte fel Merényi Judit az MTI-nek. A volt igazgató elmondta: a második világháború után 1977-ig az épület már funkcionált művelődési házként, de 1988-ban alapos felújítást végeztek, a ház kontúrjait gondosan megtartva.
Korompay Katalin építészt Ybl-díjjal ismerték el ezért a munkájáért. Ő hozta létre a társaskör hangulatos udvarát, kinyitotta az oda néző két oszlopos ámbitust. „Végig, szinte a tervezés kezdetétől beleszólhattam abba, hogyan alakuljon, szépüljön ez a +zenedoboznak+ is becézett ház” – hangsúlyozta Merényi Judit.
Az óbudai zenei élet a társaskör megnyitásáig a Zichy-kastélyban összpontosult. Szorosan együttműködtek a legendás Till Ottó vezette III. kerületi zeneiskolával szorosan, működtek az Ifjú zenebarát klubok, Varga Károly Mozart-klubja, az Óbudai Kamarazenekar, az Óbudai Kamarakórus. Csatlakoztak a Budapesti Vonósok és a Muzsikás Együttes. A társaskör megnyitásával a zenei műsorok új helyszínre találtak.
„Talán 1989-et írtunk, amikor a Liszt Ferenc Kamarazenekart kitették a Fekete sas utcai próbaterméből, amikor ezt megtudtam, +lecsaptam+ rájuk, mert tudtam, hogy a ház velük oda jut el a budapesti zenei életben, ahol ma tart. És 1992-ben velük hoztuk létre a Zempléni Fesztivált, amelyet 2004-ig szerveztünk” – mondta Merényi Judit.
Opera ismeretterjesztő előadásokat szerveztek, Baranyi Ferenc különleges nézőpontból, például tárgyakon keresztül, mint legyező, kendő, mutatott be zenedrámákat. „A színház világában is kalandoztunk, azok a művek váltak igazán sikeressé, amelyeknek ez az intim környezet, a kert természetes díszletéül szolgált” – mondta a volt igazgató.
„Az utódom, Harsányi Mária ugyanolyan, ha nem nagyobb szeretettel teszi barátságossá a házat. Azt is el kell mondanom, hogy míg kerületi tanács volt, azzal volt jó a kapcsolatom. Azután Tarlós István, majd Bús Balázs tekintette fontosnak az Óbudai Társaskört. Tudták, tudják, hogy a kerületnek csak jó hírnevet ad ez az intézmény” – tette hozzá Merényi Judit. ( MTI )