Légy részese az első magyar közösségi dokumentumfilmnek! A BÚÉK egy egész estés, közösségi dokumentumfilm, amely Magyarország egyetlen napját, 2013-14 szilveszterét dolgozza fel. Az év utolsó napja felfokozott, mindenkit megmozgató esemény, amely jól láthatóvá teszi a különböző társadalmi csoportok, korosztályok, szubkultúrák sajátosságait. Ez az a pillanat, amikor a régi hiedelmek és hagyományok összeolvadnak a fogyasztói társadalom modernkori rituáléival.Van, akinek az év legnagyobb buliját jelenti, másokat hidegen hagy, de ez az éjszaka mindenki számára kézzel foghatóvá teszi az idő múlását. Összegezzük és értékeljük az elmúlt év eseményeit, a változásban bízva várjuk az új évet.
Hogyan vehetsz részt?
1. Csak olyan felvételt küldj, amelyet 2013. december 31-e reggel és 2014. január 1-je reggel között készítesz.
2. Bármilyen kamerát használhatsz, akár a telefonod beépített kameráját is, de törekedj a lehető legjobb minőségre! A legtöbb eszközön több féle felbontás közül választhatsz, ha teheted, válaszd a HD vagy Full HD felbontást.
3. Beszélgetéseket próbálj meg minél kisebb háttérzaj mellett rögzíteni. Nagy zaj vagy hangos zene esetén az egyszerűbb eszközök mikrofonjai nem képesek torzítás nélkül rögzíteni a beszédet, akkor sem, ha hangosabban vagy a mikrofon közelében beszélsz.
4. A szilveszteri videóidat ne vágd meg! Alapvetően vágatlan, narráció és zene nélküli nyersanyagokat várunk. Akkor érdemes elővágni a felvételeidet, ha valamit mégsem szeretnél viszontlátni a filmben, vagy a felvétel közben valaki a jelét adta annak, hogy nem szeretne szerepelni. De kérjük, hagyd meg az eredeti hangot, ne használj zenét, feliratokat vagy effekteket.
5. A videóidat a projekt honlapján töltheted fel december 31-e és január 10-e között. Minden esetben szükséges elfogadnod a felhasználási feltételeket. A feltölthető fájlok egyenkénti mérete nem haladhatja meg az 5 GB-ot, de egyszerre több videót is feltölthetsz.
Nincsenek szabályok, csak jótanácsok
1. Mutasd be a helyszínt: érdemes többféle képkivágást választani és bemutatni a környezetedet egészében is, majd külön-külön több részletét közelebbről.
2. Légy türelmes: gyorsabban megértesz egy szituációt, ha átéled, mikor képekkel akarsz másoknak elmesélni egy történetet, akkor jó, ha hagysz egy kis időt a nézőidnek. Próbáld meg a kamerát legalább 10 másodpercig ugyanabban a képben tartani.
3. Fekvő formátum: sok készülékkel fekvő és álló videót is lehet rögzíteni. Mivel a te felvételeid moziban szeretnénk vetíteni, ezért fontos, hogy a kamerádat vízszintesen tartsd.
4. Fényerő: ha nagyon sötétben kell forgatnod, próbálj meg olyan eszközt használni, amelyiknek van éjjellátó funkciója. Ha ilyen nem áll rendelkezésre, próbáld a videóidat napfényben vagy lámpafényben készíteni.
Ne feledd, a kamerád nem lát olyan jól, mint a szemed, törekedj a kiegyenlített fényviszonyokra. Ha a képen bizonyos részein nagyon világos, más részein nagyon sötét területek vannak, akkor nem biztos, hogy az fog látszódni a felvételen, amit te szeretnél. Például ha egy világos ablak van amögött, akit éppen felveszel, akkor valószínűleg az ő arca a felvételen nem lesz látható, csak a sziluettjét.
5. Ne gondold túl! Spontán és őszinte anyagokat várunk, rögzítsd, ami éppen megtetszik, hiszen ez az ami a legjobban bemutatja a napodat.