​A dél-afrikai Seether Budapestre is ellátogatott az orosz Prana kíséretében. A frontember Shaun Morgan a buli után még sokáig együtt szórakozott a rajongókkal.

seether_560_1
Koncertbeszámolóm egy kis kitekintéssel kezdem. A Seether elődje már alakulása évében, 1999-ben a Sharon glass nevű bandával a dél-afrikai “Woodstockon” is felépett, azóta népszerűségük folyamatosan nő, bár sok változáson esett át az együttes. Mindezt bizonyítja a névváltozás – Seether -, a tagok cseréje és a kiadóváltás. Azóta hosszú utat tettek meg önálló karrierjük felé. A Seether 2008-ban MTV Music Awards-Afrika díjátadóján a legjobb alternatív előadó lett. Azóta számos díjat nyertek. az amerikai Billboard Rock listán számtalanszor hallhatóak – jelenleg is – mindez bizonyítja, hogy nemzetközileg is elismert csapattá váltak.

Két kontinens meghódítása után egy új ügynökséggel európai turné-sorozatot indítottak el. Ezt mutatja az előzenekar kiválasztása, hiszen a bemelegítő banda az orosz punk rockot, alternatív rockot játszó Prana lett. Az európai turné-sorozat, 14 országot érint, Franciaország és Németország után eljutottak Skandináviába és a Baltikumba is, sőt Oroszországban is felléptek.

Prana_bp_560
Budapesten december 5-én egy őrületes buli otthonává változott a Dürer kert. A koncertet az orosz Prana nyitotta. Nat Varlamova, a Prana frontembere fergeteges hangulatot varázsolt a színpadra csapatával együtt (Johny Panfilov, basszusgitár; Kiko Kudravets, dob, háttérénekes).

Az est fénypontja a Seether színpadra lépése volt, a dél-afrikai bandát óriási ováció fogadta, amely a koncert végéig nem hagyott alább. A másfél órás bulin remek dalok hangzottak el az utolsó albumról. Isolate and Medicate. Az album címe nagyon találó, megtisztulás, lezárás és gyógyítása a léleknek – igencsak ráfér Shaunra.

Sok tragédia vette körül Shaun Morgant, a csapat frontemberét az elmúlt időszakban: Eugene bátyja 2007. augusztus 13-án öngyilkos lett, ennek emlékére Shaun jobb kezének ujjaira tetováltatta az 1308, bal kezének ujjaira pedig a 2007-es számot. Ennek hatására íródott a Rise Above This (2007) és a Passing Slowly (2011) is. Shaun elhívatott képviselőjévé vált, hogy felhívja a figyelmet a mentális betegségre, a depresszióra. Kampányol az öngyilkosság terjedésének megállítása mellett, amely egyre több fiatal érint. Alkoholproblémája az Evanescence énekesnőjének Amy Lee-vel való kapcsolatának is véget vetett, majd bevonult egy rehabilitációs intézetbe.

seether_560_5
A rajongók örömére ezek a tragikus élethelyzetek sem vették el a kedvét a zenéléstől, olyannyira, hogy jammelés, improvizálás is belefért a repertoárba. Egyszóval a Dürer Kertben örömzenélést élhettek meg a rajongók. Emlékezetes, felejthetetlen estét és élményt adtak mindazoknak, akik résztvettek a koncerten. A nem olcsó koncertjegyek miatt csak félház volt, de ez a buli hangulatán mit sem érződött.

A zenekar tagjai az utolsó szám (Remedy) után nem jöttek vissza a színpadra, hiába várta még őket a tömeg. A koncert részvevői a ruhatár felé vették az irányt, és csak egy kis mag maradt a szórakozóhelyen. Lehetett érzékelni, hogy nemsokára bezárja kapuit a klub, mivel túl kevesen maradtak. Egy fiú és egy lány táncolt csak a tánctéren, majd a fiú maradt egyedül a parketten, még két szám erejéig. Két pultot támasztó társaság volt még bent. Néha be-be esett egy-egy társaság.

seether_560_7
Az egyik három főből álló társaság, jó hangulatukat megmutatva a pult előtt táncoltak new metál zenére. Közben a képek folyamatosan váltakoztak. A hangszereket folyamatosan hordták a buszhoz, és egyszercsak megjelent a Seether csapata, s elkezdtek sörözni a téli kertben. A rajongók fotókat készítettek velük és autogramot kértek. A banda olyan szivélyesen viselkedett a rajongókkal, mintha mindenki régi ismerősük lenne. Megdöbbenve csodáltam a remek képet, ami beleégett a memóriámba emlékképpé, sőt a tánctéren is együtt mulattak a kicsinyke maggal, akik bátorságot merítve, mertek és akartak együtt táncolni a zenészekkel.

A DJ a Remedy lejátszásával kedveskedett a bandának, Shaun mókázva fogadta a saját dalukat. Nem volt semmi megjátszás, egyszerű öltözék, befogadó és elfogadó magatartás jellemezte őket. Olyannyira, hogy Shaun a Mini Ligetben dohányozva is osztogatta az autogamot, készültek a közös képek. Gondoltam, én is kérek Shauntól egy autogramot, bizonyítva ittlétemet, megköszöntem és közben magához ölelt. A zenészek közül a többieket később már nem lehetett látni, de Shaun zárásig ottmaradt a kis társasággal, és áttáncolta az éjszakát. Kevés zenész viselkedik így, sok magyar zenész tanulhatna ebből a magatartásról és hozzáállásból.

Köszönjük, hogy itt voltak. Nagy élmény volt!

Szöveg: Nagy Katalin
Prana fotók: https://www.facebook.com/pranagrunge?fref=ts
Seether fotók: Máté Évi

 

seether_560_6  seether_560_4

seether_560_2

 

seether_560_3

Prana Budapest