Az NKA Halmos Béla Program és a Benczúr Kerti Esték közös munkájának köszönhetően idén nyáron a város közepén, a Hősök terétől alig néhány percre Budapest egyik legkedveltebb népzenei koncertsorozata látott napvilágot. Sajnos lassan beköszönt az ősz, azonban augusztus 7-én még utoljára a nyáron grillételekkel, hideg fröccsel és élő népzenével – a Babra zenekar koncertjével és táncházával – várják a látogatókat.

babra_benczur_560
Nyári estéken a szabad ég alatt, barátságos környezetben, élőzenére, jó társasággal múlatni az időt; ezt kínálja vendégeinek a Benczúr Kerti Esték népzenei sorozata. A fél nyolckor kezdődő egyórás koncert után este tízig a zenekar tagjai csatlakoznak a közönséghez, hogy az ülőkoncert után megmozgassák tagjaikat egy igazi közös mulatsággal, egy hamisítatlan magyar táncházzal.

A koncertsorozat egyik különlegessége, hogy a fellépő zenekarokat a Halmos Béla Program kuratóriumi tagjai válogatták össze és házigazdaként minden kuratóriumi taggal találkozhattunk a koncertek során. Augusztus 7-én Eredics Gábor választottja a Babra zenekar. A déli szláv népek és a Balkán ezerarcú zenei hagyományait újjáélesztő Babra Budapesten, Kelet és Nyugat kelet-európai metszéspontján, a még élő tradicionális és az újító szellemű városi kultúrák örök olvasztótégelyében alakult meg. Az öttagú zenekart a balkáni kultúra iránti rajongás és családi szálak fűzik a Duna mentén letelepedett déli szlávok zenéjéhez, melynek eredetiségét és lelkületét megőrizve hoznak létre a tradicionális dallamokból új zenei formákat, egyéni hangzásvilág és stílus kialakítására törekedve. A zenekar egyéniségét a tamburák egysége, a klarinét és a harmonika összhangja határozza meg, amelyre koronaként kerül az a régies hangvételű, többszólamú éneklésmód, amely arra az unikális és kiveszőben lévő repertoárra jellemző, amelyet ma már csak a közép-európai régióban ismernek a nyelvet is már el-elfeledő szerbek és más balkáni népcsoportok.

A Babra 2018-ban már Ostravában, a Czech Music Crossroads Showcase-koncertjén képviselte Magyarország tamburazenei hagyományait, majd a lengyelországi Pannonica Festival, a Bratislawa World Music Festival és a vicenzai Musica delle Tradizioni zeneértő közönsége előtt mutatkozott be. Olyan fontos szakmai elismeréseket is elnyert, amelyeknek eredményeként 2019-ben az indiai Sur Jahan Fesztiválra kapott meghívást, amelyről személyesen és együttesi formában is úgy tartják, hogy életük eddigi legtávolabbi és egyben legmeghatározóbb, leginspiratívabb útja volt. Az együttes a koncertezés mellett a ma is élő Budapest környéki délszláv kulturális közösségekben is otthonra lelt, ahol zenéjével a ma is aktív táncházi élet résztvevője.

Az előadás a Postamúzeum vagy a Bélyegmúzeum belépőjével (1000 Ft) ingyenesen látogatható – egy jegy árért tehát három élményben lehet részünk. A jegyek mellé ráadásul egy pikoló sört, vagy egy kisfröccsöt is választhatunk a grillteraszon.