Négy különleges tajvani dokumentumfilmet láthat a magyar közönség a 8. Taiwan Dox Filmfesztiválon, amelyet december 6. és 7. között rendeznek Budapesten, a Corvin moziban.

A filmeket mandarin nyelven, magyar és angol felirattal láthatja a közönség, a vetítések után pódiumbeszélgetések is várják az érdeklődőket – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

A Tajpej Képviseleti Iroda és a Palantír Film Vizuális Antropológiai Alapítvány közös eseménye az Emberek szigete című dokumentumfilm vetítésével veszi kezdetét.

A filmben az Orchidea-szigeten (Lanyu) élő tao – Yami bennszülött – nép hagyományait és ősi énekeit mutatják be a rendezők: Cao Ven-csie és a szigetről származó Lin Van-jü.

A film alapját egy történelmi felfedezés adja, a tao nép legősibb énekét az 1920-as években rögzítette Takesi Kitaszato japán kutató. Ez az ének vezette a rendezőket az útra, amely egy háromórás hajóúttal kezdődik Tajvan partjainál, és egy mély kulturális kalandozássá válik a régi és az új, a hagyományok és modernitás metszéspontjai között.

A vetítés után a tao bennszülött kultúráról Stőhr Lóránt filmkritikus, filmtörténész, a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatója beszélget Salát Gergely sinológussal, műfordítóval, egyetemi oktatóval.

Másnap egy blokkban két rövidfilmet láthat a közönség.

A Virággyűjtés az éjszakában című film a család és a közös élmények erejéről szól. Egy anya a fiával gyűjtöget és főz a mindennapokban. A fiú – bárhová is sodorja az élet – mindenhol az anya konyháját utánozza. Csian Ci-lun rendező saját emlékeit és érzéseit tükrözi vissza dokumentumfilmjében, amelyben szót emel a tájvédelem mellet is. Jelenleg a rendező Tajvan fontos mezőgazdasági kulturális örökségének, például a kölesnek a dokumentálásán is dolgozik.

A meccs című rövid dokumentumfilmben Taj Vej és Csang Cü-hsziang rendezők két testvér versengését követik nyomon, akik, mivel jól ismerik egymást, a legnagyobb ellenfelekké válnak. Az alkotók olyan narratív és dokumentarista elemeket alkalmaznak, amelyek egyszerre szórakoztatóak és tanulságosak – olvasható a tájékoztatóban.

December 7-én este vetítik Vu Fan Sziszi (XiXi) című filmjét. A rendező Last Days at Sea című produkciójával a 2021-es Berlinalén debütált.

A Sziszi az első egészestés dokumentumfilmje, amely a 2020-as DokLeipzig fesztiválon elnyerte a legjobb női rendezőnek járó Fejlesztési díjat.

A Wanru „XiXi” Yang multimédiás művészt, világutazót és anyát mély empátiával bemutató film a szabadság értékét, az önazonosságot, a nőiséget, valamint a generációkon átívelő sebek és traumák hatását vizsgálja. Egy rendkívüli, intenzív alkotás, amely mély önreflexióra készteti a nézőt – írták.

A vetítéseket beszélgetések követik Vincze Teréz filmtörténész, az ELTE BTK Filmtudomány Tanszékének adjunktusa és Stőhr Lóránt filmkritikus, filmtörténész, a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatója részvételével.
A vetítésekre ingyenes jegyek a mozi pénztárában igényelhetők, egy személy legfeljebb 4 jegyet rendelhet. A nyitófilm megtekintése regisztrációhoz kötött, a jegyek korlátozott számban érhetők el – áll a közleményben.